bursa evden eve nakliyat müşteriler ile problemler

Bursa evden eve nakliyat

nakliyat selamlar…  Geçen gün bir olay geldi başıma bugun size onu anlatacam. işine ilk girdiğimde piyasayı iyi bilmiyordum. Bir arkadaşa güvendim işe aldım. O da başkasını yanında işe getirdi. İşe getirdikleri şahıslar iş den anlamıyordu. Müşteri eşyasını kendi toplamıştı ve eşya çok fazlaydı. Müşteri eşyasını kendi topladığı için sorumluluk müşteriye aittir. Kırılacak shaccferin yüz yirmi parçadan oluşan bardak çanak takımı var müşteri kendi toplamış fakat elemanlar elinden düşürdüğü için tuzla buz olmuş müşteri kolisini açtığında hepsini kırıldığını görmüş burda müşteri malını sağlam ister.

Bursa Evden Eve Nakliyat

Müşteri ofise geldi kolisini getirdi gösterdi. Hepsi kırıktı. ve pahalı ürünlerdi. Aslında müşterinin zararına karşılamam gerekmiyordu. Ama vicdan işte. Kendimi müşterinin yerine koyarak hareket ettim. Yani empati yaptım. Müşterinin zararı bin tl idi. Alsan bi türlü almasan bi türlü. Almaya karar verdim. Kırılan numuneleri avm merkezlerine götürerek aynısını almam lazımdı. Fakat bir türlü eksik olan parçaları yenisini bulamadım. Müşteri hergün arıyor malını istiyordu. En sonunda takım almaya karar verdim ve aldım müşterinin sıkıntısını giderdim. Şunu anladım bu olayda ekip ruhu olmadan iş olmuyor ve zarar veriyorlar. Elemanlar la konuştuğumda biz yapmadık müşteri eşyasını sıkı sarmamış diyorlar.

Bursa Evden Eve Nakliyat

Yani anlayacağın ben arada kaldım. Ama vicdanım zarar etsek de bunu almam gerektiğini söyledi. Fakat insana iyilik yaramaz ben iyilik yapıp müşterinin zararını giderdim. Beni millete reklam etti. Böyle yapacağını bilseydim almazdım. Ama yüce ilahi adalet bir yerde çıkarır bunları. Müşteriye ne kadar taviz verirsen o kadar şımarır. Birde müşteriler böyle olaylardan sonra ben sizden hiç memnun kalmadı diyor. Peki siz memnun kalmadınız acaba taşıyanlar olarak bizler sizden memnun kaldık mı… Memnuniyet karşılıklıdır. Bursa evden eve nakliyat  Müşteri acaba taşıyanlara iyi davrandı mı veya eşyası taşınırken özellikle elemanlar öğle yemeğini müşteriden beklerler acaba öğle yemeği verdi mi. Suyunu kolasını çayını ver dimi. İş de memnuniyet karşılıklı dediğimiz bu olması gerekir. Yanlız memnuniyet tek taraflı olmaz. Bunu bilen bilinçli müşterilerde vardır…

Bursa Evden Eve Nakliyat
Bursa evden eve nakliyatLocated at
Çinkolu Kahve Sk. No:40 Maksem ,Osmangazi,Bursa.
Phone: (0224) 452 0999http://www.bursaevdenevenakliyatim.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir